FAQ – Najczęściej zadawane pytania

 

Gdzie znajduje się mój portfel?

Infinity Economics jako nowoczesna platforma, inaczej niż jak większość kryptowalut podeszła do narzędzia jakim jest portfel (wallet). Zamiast lokalnej aplikacji instalowanej na komputerze użyto tzw. „brain wallet”, który jest utrzymywany w sieci przez co zawsze dysponujemy dostępem do aktualnego oprogramowania za pośrednictwem naszej przeglądarki internetowej. Operacje wykonywane są lokalnie na twoim komputerze a przesyłane informacje są zaszyfrowane. Twój klucz prywatny (passphrase) przechowywany jest lokalnie w formie zaszyfrowanej tylko w czasie pracy aplikacji do czasu zamknięcia aplikacji i nigdy nie jest wysyłane z Twojego komputera. Taki koncept nie wymaga ściągania czy synchronizowania całego blockchain na Twój komputer co w innych blockchain’ach jest uciążliwe i niepraktyczne.
https://securewallet.infinity-economics.org/wallet/#/welcome

 

Czym jest Inteligentny Portfel Infinity?

Jeśli kiedyś chciałeś uzyskać dostęp do swoich kryptowalut ale musiałeś czekać godzinami aż pobierze się cały blockchain to pierwsza różnica jaką zauważysz używając portfela Infinity Economics to natychmiastowy dostęp do informacji i transakcji na Twoim koncie. Portfel IE łączy się z publicznymi węzłami Infinity Economics, aby otrzymać aktualne informacje z blockchain. Zapewniamy wszystkie narzędzia kryptograficzne wymagane do tworzenia adresów, podpisywania i weryfikowania transakcji dla blockchain IE. Portfel odczytuje dane z węzłów publicznych, tworzy transakcję bezpośrednio w przeglądarce i po prostu wysyła ją w już gotowym stanie. Każda transakcja zostanie podpisana lokalnie przy użyciu Twojego klucza prywatnego z użyciem JavaScript i wysłana do węzła bez upubliczniania Twoich danych, kluczy prywatnych czy jakichkolwiek niepublicznych danych. Inteligentny Portfel Infinity jest pełnoprawną aplikacją webową uruchamiana lokalnie na Twoim komputerze, a nie stroną www uruchamianą po stronie serwera.

 

Czy mój portfel może korzystać z mojego węzła zamiast z domyślnego?

Tak, możesz podłączyć portfel do swojego lokalnego działającego węzła (node) lub w trybie AUTO do publicznych węzłów. Tryb domyślny zwiększa też losowość węzłów wykorzystywanych do wysyłania i zbierania danych . To zapewnia dodatkową prywatność i równoważy obciążenie sieci.

 

Co z SSL?

Jak opisaliśmy wcześniej operacje przygotowywane są lokalnie na Twoim komputerze, dane przesyłane pomiędzy portfelem (Twoim komputerem) a węzłem są zaszyfrowane – bezpieczne bez względu na rodzaj połączenia. Takie rozwiazanie eliminuje zagrożenie atakiem “Man in the middle”. Dla bardzo wymagających jest przygotowana wersja połączenia z zabezpieczeniem SSL czyli zaszyfrowanym tunelem łączącym Twój komputer z węzłem przesyłane są zaszyfrowane wcześniej dane. Linki do obydwu wersji dostępne są stronie:
http://www.infinity-economics.org/preview/#!/main

 

Właśnie założyłem konto, ale nie widzę go w eksploratorze blockchain.

Aby utworzyć swoje konto w Infinity Economics potrzebny jest klucz prywatny (passphrase). Na jego podstawie tworzony jest klucz publiczny a następnie numer Twojego konta. Kiedy logujesz się do portfela IE, dokonują się tylko wymienione wcześniej operacje. Dopiero kiedy wykonasz jakąś transakcję na blockchain (np. przesłanie XIN) pojawi się ona wraz z Twoim kluczem publicznym i nr konta w blockchain i będzie widoczna w eksploratorze blockchain. Blockchain jest zbiorem transakcji wykonanych z udziałem kont a nie zbiorem kont.
http://www.infinity-economics.org/block/#/blocks

 

Czy jest możliwe, aby więcej niż jedno hasło odblokowywało dostęp do tego samego konta?

Ilość możliwych adresów kont reprezentuje ogromna liczba, kilkudziesięcio-cyfrowa. Liczba możliwych haseł (passphrase) jest niewyobrażalnie większa, więc oczywistym pytaniem jest, czy możliwe jest, aby więcej niż jedno hasło odblokowywało dostęp do tego samego konta.
Odpowiedź brzmi „nie” o ile choćby raz wykonasz transakcję ze swojego konta. Dopóki z Twojego konta nie zostaje wykonana żadna transakcja, nie jest ono (konto) zabezpieczone Twoim kluczem publicznym. Gdy zostaje zlecona pierwsza transakcja, zostaje wygenerowany 256-bitowy klucz publiczny dla Twojego konta. Gdy to się już stanie, numer Twojego konta zostaje zabezpieczony. W bardzo mało prawdopodobnym przypadku, gdy ktoś wprowadzi hasło (passphrase), które wygenerowałoby identyczny z innym już istniejącym 64-bitowym numer konta, oprogramowanie zablokuje to hasło i poprosi o wprowadzenie nowego.

 

Czy mogę uzyskać dostęp do mojego konta z innego komputera?

Tak! Portfel Infinity Economics nie jest przypisany do konta, nie ma pliku przechowującego nasze dane. Wszystkie konta, z którymi dokonała się choćby jedna transakcja oraz informacje o tych transakcjach zapisane są w blockchain. To oznacza, że Twoje konto może być dostępne z dowolnego miejsca. Warto podkreślić wagę używania silnych haseł (passphrase), biorąc pod uwagę fakt, że są one jedynym zabezpieczeniem przed nieautoryzowanym dostępem do naszego konta – nie można ich zmienić ani odzyskać. Ze względów bezpieczeństwa zalecane jest aby do logowania i wykonywania operacji nie używać komputerów, co do których nie mamy pewności. Zasadą jest wyeliminowanie możliwości przechwycenia hasła do Twojego konta przez kogoś niepowołanego.

 

Moja fraza bezpieczeństwa nie pasuje do tego konta, do którego powinna pasować!

Każde hasło (passphrase) jest powiązane z innym kontem, więc podczas gdy odblokowując swoje konto natrafiasz na inny numer konta niż oczekiwany, to dlatego, że hasło które właśnie wprowadziłeś, nie odpowiada temu, którego użyłeś podczas zakładania konta. To może być drobna pomyłka dosłownie o jeden znak np. dodatkowa lub brakująca spacja miedzy słowami na początku czy na końcu frazy. Dlatego też ważne jest aby przy generowaniu nowego konta upewnić się, że w kolejnych logowaniach otrzymujemy taki sam numer konta XIN-…, zanim podamy innym lub sami użyjemy świeżo wygenerowanego numeru konta do przelania środków.

 

Skoro wszystkie konta Infinity przechowywane są w sieci, czy nie jest możliwe, żeby ktoś zgadł moją sekretną frazę i uzyskał prosty dostęp do moich zasobów?

To pytanie podkreśla wagę używania mocnego i bezpiecznego hasła (passphrase) podczas zakładania swojego konta Infinity Economics. Jeśli wpiszesz hasło krótsze niż 30 znaków portfel poinformuje Cię o stworzeniu zagrożenia bezpieczeństwa. Prawdziwie losowy ciąg 50 do 60 znaków będzie znacznie lepszym wyborem na hasło i zdecydowanie obniży ryzyko włamania na Twoje konto lub użycia takiego samego hasła. Najlepszym sposobem jest użycie generatora haseł wbudowanego w portfel. Tworzy on frazę bezpieczeństwa składającą się z 15 losowych słów.

 

Właśnie zdałem sobie sprawę, że powinienem był wybrać lepsze hasło (passphrase). Czy mogę je zmienić?

Nie możesz zmienić swojego hasła do swojego konta. Jest ono używane do wygenerowania Twojego numeru konta. Mówiąc dokładniej Twój klucz prywatny pochodzi z Twojego hasła (passphrase), a numer konta z klucza publicznego. Inne hasło oznacza zatem inny klucz prywatny, inny klucz publiczny i inny numer konta. Gdybyś chciał wykorzystać inne hasło, po prostu załóż nowe konto używając nowego hasła. Gdy to zrobisz, użyj swojego portfela do wysłania środków do siebie samego ze starego numeru konta na nowy.

 

Czy Infinity Economics jest zdecentralizowane?

Absolutnie tak. Społeczność deweloperska jest niewielka, a niektóre aplikacje budowane na bazie Infinity Economics tworzone są przez pojedyncze osoby lub niewielkie zespoły. W całości jednak społeczność Infinity Economics silnie wspiera zasady decentralizacji w każdym calu. Blockchain IE jest całkowicie zdecentralizowany, podobnie jak wszystkie jego rdzenne funkcje. Sieć węzłów utrzymywana przez członków społeczności rozrasta się dynamicznie zwiększając stopień decentralizacji i poziom bezpieczeństwa infrastruktury blockchain. Oto link do Whitepaper:
http://www.infinity-economics.org/docs/infinity_whitepaper.pdf

 

Czy istnieje testowa sieć Infinity Economics Testnet?

Tak! Służy do testowania nowych funkcji czy testowania aplikacji wdrażanych przez wszystkich zainteresowanych współpracą z Infinity Economics. Prosimy o zakładanie NOWYCH kont używając sieci testowej. Prosimy jednak NIE używać tych samych numerów kont, których używacie w głównej sieci. To zaoszczędzi Wam zamieszania, jest znacznie bezpieczniejsze kiedy pracujesz przełączając się miedzy siecią testową a produkcyjną. Aby otrzymać testowe tokeny, prosimy o wysłanie prośby o tokeny na forum.
http://www.infinity-economics.org/testnet/#!/main

 

Jak daleko można dzielić, jaka jest najmniejsza część XIN?

Token XIN można dzielić do ósmego miejsca po przecinku (0,000 000 01 lub 10e-8 w notacji naukowej). Najmniejsza część XIN to TQT, 10000000TQT to 1XIN.

 

Skąd mogę pobrać, gdzie znajduje się kod źródłowy Infinity Economics?

Kod źródłowy jest otwarty i dostępny na stronie Infinity Economics w sekcji Download.
http://www.infinity-economics.org/download/#!/main

 

  Data: Listopad 30th, 2017

  Autor: Super Redaktor

  Komentarzy: